piątek, 26 marca 2010

Po co tworzyć identyfikację ?

Dobra identyfikacja wizualna sama nie stworzy marki, ale może znacznie ułatwić ten proces.
Identyfikacja pozwala ujarzmić dwie siły, które działają na firmę – jedna od wewnątrz, a druga z zewnątrz. Rosnąc, firma tworzy coraz więcej dokumentów, ofert, podstron w serwisie, e-maili – zostawia po sobie coraz więcej śladów. Jeśli nie ma porządkujących zasad, wizerunek marki będzie stopniowo się zmieniał, rozmywał, każdy pracownik doda coś od siebie i marka utraci wewnętrzną spójność. Identyfikacja pozwala zachować jednorodny wizerunek. Z zewnątrz z kolei zagraża firmie konkurencja. Aby się wyróżnić, oprócz dobrej oferty, warto jednoznacznie, profesjonalnie i oryginalnie komunikować się z klientami. Dlaczego klient ma zapamiętać właśnie nasz newsletter spośród 10, które codziennie otrzymuje? Dobra identyfikacja wizualna może w tym pomóc i utrwalić obraz firmy w umyśle klienta.

Czy w Internecie identyfikacja też jest potrzebna?
Identyfikacja internetowa ma inny charakter, niż tradycyjna. Nie znakujemy siedziby firmy czy floty samochodów. Ale jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza. Klikając w link w mailu czy reklamę, użytkownik często nie wie, gdzie trafi – jest wyrwany z kontekstu. Dlatego jakakolwiek podstrona serwisu, baner reklamowy, e-mail do klienta czy raport publikowany w Internecie muszą jednoznacznie identyfikować firmę – pozwolić użytkownikowi błyskawicznie odzyskać kontekst i przypomnieć sobie o wszystkich innych dobrych rzeczach, które słyszał o Państwa organizacji.

Co jest rezultatem projektu?
Wynikiem prac nad identyfikacją wizualną są dwa elementy. Podstawowy znak – logotyp – który ma jednoznacznie identyfikować przedsięwzięcie. Projekt logotypu uzupełnia księga znaku, która definiuje jego standardy użycia. Drugi element to specyfikacja identyfikacji, którą dla uproszczenia nazywamy web manualem. Opisanie są w niej różne elementy, które wiążą się z wizerunkiem firmy – czcionki, kolorystyka, elementy klikane, zalecenia co do charakteru zdjęć oraz wiele innych elementów.